Projekt zakończony. Realizowany był w latach 2019-2023. Dziękujemy za udział.
Logo
Dostosuj
Projekt zakończony. Realizowany był w latach 2019-2023. Dziękujemy za udział.
Pomiń nawigację
Blog
17 września 2021 r.

Zorganizuj lekcję lub wydarzenie w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, 9-24 października

blog
blog
udostępnij:
Kopiuj linkSkopiuj link

AUTOR: Małgorzata Rabenda

 

W Europejskim Tygodniu Kodowania świętujemy kreatywność i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Uczymy się, jak z pomocą programowania rozwiązuje się problemy.

W tej oddolnej inicjatywie promujemy programowanie poprzez pokazywanie sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zainteresowanych w celu wspólnej nauki. Strona Tygodnia zwiera mapę inicjatyw, opis wydarzeń, zasoby (także dla nauczycieli) oraz blog https://codeweek.eu/ (mimo wybrania polskiej wersji językowej strony, większość zasobów jest dostępna w języku angielskim lub innych – dla ułatwienia polecamy skorzystanie z rozszerzenia „Tłumacz Google” do przeglądarki Chrome).

W rekordowym 2019 roku w wydarzeniach Tygodnia wzięło udział 4,2 miliona uczestników mieszkających w ponad 80 krajach na całym świecie. W wydarzeniu może wziąć udział każdy i każdy może zorganizować wydarzenie, jednak 92% wydarzeń organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania odbywało się w szkołach. Przeciętny uczestnik/uczestniczka miał/miała 11 lat, w tym kobiety i dziewczynki stanowiły 49% osób uczestniczących. Nauka kodowania może pomóc uczniom w osiągnięciu wysokiego poziomu kompetencji cyfrowych i lepszym zrozumieniu otaczającego ich świata, a także zwiększyć ich szanse na odniesienie sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Tydzień Kodowania oferuje wszystkim uczniom możliwość podjęcia pierwszych kroków w kierunku tworzenia treści cyfrowych poprzez zapewnienie szkołom i nauczycielom bezpłatnych możliwości rozwoju zawodowego, materiałów dydaktycznych, wyzwań międzynarodowych i programów wymiany. Na stronie https://codeweek.eu/community?country_iso=PL znajdziemy listę ambasadorów akcji w Polsce.

Zachęcamy nauczycieli uczestniczących w projekcie „Lekcja:Enter”, w szczególności nauczycieli informatyki, do organizacji lekcji lub wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania - 9-24 października. Nauczycielom innych przedmiotów podpowiadamy, że pomoc w przygotowaniu lekcji na temat kodowania znajdziecie, wchodząc w zakładkę „Szkoły” i wybierz „Szkól” [nauczaj] (https://codeweek.eu/training) . Są tam darmowe materiały szkoleniowe i informacje, np. scenariusze lekcji, które pomogą stawiać pierwsze kroki w planowaniu zajęć dla uczniów. Ukończenie każdego modułu szkoleniowego zajmuje około 15 minut. Moduły te przedstawiają najważniejsze zagadnienia związane z programowaniem i zadania dotyczące myślenia obliczeniowego. W modułach znajdują się także praktyczne porady i wskazówki na temat lekcji z danego tematu. Materiały video posiadają napisy w języku polskim.

Warto też odwiedzić stronę https://www.gov.pl/web/koduj, na której znajduje się logicznie uporządkowany zbiór zasobów i materiałów dla nauczycieli oraz uczniów: gry i zabawy offline, scenariusze lekcji, bezpłatne kursy (np. code.org), gry i aplikacje online, publikacje (np. programu „Koduj z klasą” Centrum Edukacji Obywatelskiej czy „Misja:programowanie” Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) i webinaria (np. kursy OSE it-szkoła).

Po wybraniu tematu lekcji lub wydarzenia, zachęcamy do jego zarejestrowania (wraz z krótkim opisem) na mapie pod adresem: https://codeweek.eu/events. Mapę warto też wykorzystać do inspiracji przykładami wydarzeń zorganizowanych w różnych krajach, w tym w Polsce.

Przy organizacji innych aktywności niż lekcje, np. wydarzeń w bibliotece, pomocne mogą być wskazówki dostępne pod adresem: https://codeweek.eu/guide. Lekcje i wydarzenia np. w danej gminie można połączyć w sieć, biorąc udział w wyzwaniu „CodeWeek 4 All” (https://codeweek.eu/codeweek4all), pod warunkiem zaangażowania min. 10 różnych organizatorów. Celem wyzwania jest osiągnięcie jak największej liczby uczestników.

Dla zachęty dodamy jeszcze, że w tym roku Kancelaria Premiera Rady Ministrów i NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) po raz kolejny planują ogłosić konkurs „1000 pierwszych inicjatyw”, w którym 1000 pierwszych organizatorów może otrzymać nagrodę – materiał edukacyjny związany z nauką programowania. Dotychczas nagrodą były: drukowane gry Cody Roby (2018), drukowana publikacja „Zabawy w programowanie offline” ze scenariuszami zabaw dla edukacji wczesnoszkolnej (2019) oraz mata do nauki kodowania z zestawem scenariuszy do wykorzystania (2020).

Zachęcamy do:
- organizacji lekcji i wydarzeń,
- rejestracji tych zajęć na stronie Europejskiego Tygodnia Kodowania,
- podzielenia się tymi dobrymi praktykami na forum "Metody i narzędzia" (subforum: "Programowanie w szkole").

Powodzenia!