AUTORKA: Renata Maciejczyk
Masz smartfona – masz orkiestrę! Poznaj aplikacje, dzięki którym możesz tworzyć muzykę bez instrumentów. Twórz i graj samodzielnie. Dołącz śpiew.
Wbrew pozorom oraz, wydawałoby się, wszechobecności muzyki – zaledwie niewielka część populacji naszego globu słucha muzyki, a jeszcze mniej z nas potrafi ją wykonywać. Muzyka jest wszechobecna, również w szkole, ale zasadnym pozostaje pytanie, czy część uczniów nie została wykluczona z jej nauki ze względu na np. status materialny?
Znajomość muzyki jest istotna w życiu człowieka z wielu powodów. Jej wykonywanie może być doskonałym pomysłem na ogólny rozwój oraz na spędzanie wolnego czasu. W jaki sposób możemy uczyć się muzyki i gry na instrumencie, nie posiadając go w domu?
Korzystając ze smartfona możemy zastąpić nim bardzo różne instrumenty, a używając odpowiednich aplikacji – stworzyć nawet całą orkiestrę. Wirtualny zestaw instrumentów znajdziemy na przykład w aplikacji GarageBand (dostępna na iOS) lub w aplikacji Walk Band (działającej w systemie Android). Są to rozwiązanie, które sprawdzą się na każdym poziomie zaawansowania muzycznego – od początkujących po ekspertów. Ponadto aplikacje umożliwiają dodawanie różnych efektów oraz posiadają opcję nagrywania granych przez nas utworów. W tych aplikacjach warto wypróbować instrumenty, których gabaryty są zbyt duże, co jest przeszkodą aby się z nimi przemieszczać, a zatem pianino czy fortepian. Dla fanów instrumentów dętych dobrym rozwiązaniem będzie Wirtualna Trąbka, oddająca dźwięk oryginalnego instrumentu. Podobnie działają aplikacje Wirtualny Saksofon czy Wirtualny Klarnet.
Dla tych, którzy nie chcą grać na żadnym instrumencie, ale po prostu komponować i cieszyć się muzyką jednym z najlepszych rozwiązań (niestety płatnych) jest Soundtrap, posiadająca w swojej ofercie ponad 800 nagrań instrumentów, oraz ponad 150 tysięcy możliwych do zastosowania efektów dźwiękowych. Alternatywą może być wspomniana już wyżej Garage Band albo MusicMaker.
Muzyka to nie tylko instrumenty, ale także linia wokalna. Aby ją skomponować, przydatne mogą być takie aplikacje jak Naucz się śpiewać – Sing Sharp, która zawiera m.in.: ćwiczenia wokalne, ćwiczenia rozgrzewkowe, kształcenie słuchu czy lekcję śpiewu. Vocaly może być pomocna nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli i trenerów wokalnych. Dla osób, które w pewnym zakresie opanowały już umiejętności wokalne pomocna będzie Rozgrzewka głosu EasyVoice, dzięki której odpowiednio przygotujemy krtań do wysiłku związanego ze śpiewaniem. Zaś dla tych, którzy chcą rozwijać umiejętności słuchowe i poczucie rytmu odpowiedzią jest Perfect Ear.
Muzyka to również zabawa, dlatego warto od czasu do czasu zagrać w gry, dzięki którym osłuchamy się z najbardziej znanymi utworami. Możemy wcielić się w rolę gitarzysty – Guitar Band lub perkusisty – Drum Hero.
A oto linki do wymienionych e-zasobów:
Wirtualny zestaw instrumentów:
Instrumenty dęte
Komponowanie własnej muzyki
Śpiew
Gry
Wszystkie wymienione w tekście aplikacje bez wątpienia pomogą nie tylko uczniom ale także nauczycielom muzyki. Wyobraźmy sobie, że na lekcjach komponujemy utwór na wybrane instrumenty, który następnie gramy z wykorzystaniem smartfona.
Wirtualna rzeczywistość dla uczniów nie jest tym samym, czym jest dla nauczycieli. Cyfrowi imigranci muszą wejść w świat cyfrowych tubylców i nie mogą się tego bać. Czym jest VR?
Mamy w szkole nowy przedmiot – Historia i Teraźniejszość. Nie ma podręczników (obowiązkowych)? – to szansa, aby uczniowie samodzielnie eksplorowali najnowszą historię z pomocą zasobów sieci.
Sztuczna inteligencja pojawia się nawet w codziennym życiu. Rolą nauczycieli może być wskazywanie sposobu jej wykorzystywania w sposób twórczy.