AUTORKA: Wioletta Matusiak
Wikipedia to największy zbiór wiedzy w historii ludzkości, tworzony oddolnie poprzez społeczność ludzi z całego świata. Otwarta, dostępna, bezpłatna, na bieżąco uaktualniana.
Wikipedia jest projektem społecznym, trwającym nieprzerwanie od 20 lat zarówno w Polsce jak i na świecie. Co to znaczy, że Wikipedię tworzy społeczność? To znaczy, że każdy może zaangażować się w powstawanie czy modyfikację haseł. Każdy z nas może edytować istniejące hasła lub tworzyć nowe.
Wikipedię może redagować każdy. Nie trzeba mieć specjalnych uprawnień. Można też pozostać anonimowym.
Warto wiedzieć, że projekt Wikipedia opiera się na 5 filarach, które stanowią założenie tego projektu.
Wikiszkoła https://wikiszkola.pl/ to projekt skierowany do nauczycieli, mający na celu włączenie Wikipedii w działania szkół i realizację podstawy programowej. W edycji pilotażowej Wikiszkoły uczestniczyło 14 szkół i nauczycieli z całej Polski. Od nowego roku szkolnego 2021/2022 ruszą kolejne projekty dla szkół w całym kraju.
Najważniejszy element projektu Wikiszkołą to Wikizeszyty. Powstały one w odpowiedzi na sytuację edukacji zdalnej i mają za zadanie pomóc nauczycielom podczas prowadzenia zdalnych lekcji. Dotychczas powstało 7 wikizeszytów:
historyczne (3) dla klasy 6. szkoły podstawowej
geograficzne (3)
edukacja wczesnoszkolna (dla klas 1-3 szkoły podstawowej) (1)
Jak pracować z wikizeszytami?
Każdy Wikizeszyt to interaktywny pdf, zawierający odnośniki do wielu stron Wikipedii oraz fotografii czy grafik zamieszczonych w repozytorium plików multimedialnych Wikimedia Commons. Uczeń/uczennica, korzystając z Wikizeszytu ma możliwość rozszerzania swojej wiedzy o tematy, które go zainteresują. Z wikizeszytem można pracować na wiele sposobów.
Jak wykorzystać Wikipedię i jej projekty siostrzane na lekcjach?
Po pierwsze – uczniowie mogą sprawdzać, w jaki sposób dane hasło zostało opracowane: czy wyczerpuje temat, czy opis nie zawiera błędów, czy warto jeszcze coś uwzględnić w tym temacie. Warto pokazać uczniom dyskusję w zakładce danego hasła “Historia i autorzy”. Można tam zobaczyć, w jaki sposób (często przez lata!) dane hasło było rozwijane i zmieniane.
Po drugie – można budować fotograficzne repozytorium zdjęć w Wikimedia Commons. Od tego często zaczyna się przygoda z Wikipedią w szkole.
Świetnym przykładem, jak można wykorzystywać Wikipedię w edukacji jest Wikiprojekt szkolny pt. “Moje miasto – Nowy Dwór Gdański”, którego opiekunką była pani Anna Pająk, nauczycielka języka polskiego ze SP nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim.
Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/Moje miasto - Nowy Dwór Gdański – Wikipedia, wolna encyklopedia
Działania z młodzieżą z klasy 6. SP skupiły się na fotograficznym dokumentowaniu okolicy, w której mieszkają uczniowie. Dokumentowano obiekty, które figurują w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a także na zamieszczano krótkie opisy tych miejsc. Opis projektu w Wikimedia:
Ważne żeby uczniowie wiedzieli o Wikipedii, że
Czy wiesz, że Wikipedia to
W artykule wykorzystano następujące źródła:
Wirtualna rzeczywistość dla uczniów nie jest tym samym, czym jest dla nauczycieli. Cyfrowi imigranci muszą wejść w świat cyfrowych tubylców i nie mogą się tego bać. Czym jest VR?
Mamy w szkole nowy przedmiot – Historia i Teraźniejszość. Nie ma podręczników (obowiązkowych)? – to szansa, aby uczniowie samodzielnie eksplorowali najnowszą historię z pomocą zasobów sieci.
Sztuczna inteligencja pojawia się nawet w codziennym życiu. Rolą nauczycieli może być wskazywanie sposobu jej wykorzystywania w sposób twórczy.