Logo
Dostosuj
Pomiń nawigację
Blog
19 października 2021 r.

"Będę dalej się rozwijać i znajdować coraz to ciekawsze narzędzia TiK i pomysły na zajęcia z uczniami"- wywiad z autorką fanpejdża Genialna nauczycielka

blog
blog
udostępnij:
Kopiuj linkSkopiuj link

Izabela Siewniak, nauczycielka edukacji początkowej, Szkoła Podstawowa im.  Mikołaja Kopernika w Balinie, autorka profilu Genialna nauczycielka na Facebooku - https://www.facebook.com/genialna.naczycielka

♦ Uwielbiam uczyć i tworzyć interaktywne pomoce do nauki dla uczniów. Jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej - obecnie klasa III. Kocham swoją pracę i kocham uczyć” napisała Pani na profilu Genialna nauczycielka, który prowadzi Pani na Facebooku. Co skłoniło Panią do tego, by ten profil założyć?
Już dawno planowałam założyć taki fanpage, ale nie miałam do końca pomysłu na jego tematykę. Dopiero pandemia i wynikająca z niej zdalna nauka, utwierdziły mnie w przekonaniu, że warto dzielić się zdobytymi umiejętnościami i pomysłami na interaktywne lekcje, a także zbierać w jednym miejscu. Zaczęłam od udostępniania webinarów i szkoleń na  grupach nauczycielskich na Facebooku i nie tylko. I tak ruszyła machina zwana teraz #Genialna nauczycielka. Co ciekawe, moje prezentacje interaktywne wywołały wielkie zainteresowanie wśród moich uczniów, koleżanek z pracy oraz u mojej córki.

♦ Jaka Pani zdaniem jest genialna nauczycielka/genialny nauczyciel?
Genialny nauczyciel/ka to taki, który uwielbia to, co robi, czyli kocha dzielić się wiedzą z uczniami i motywować ich do samodzielnego rozwoju. Uczniowie czy duzi, czy mali kochają autentyczność, więc jak widzą, że nauka jest dla mnie pasją, to udziela się im to. Nauczyciel powinien kochać swoją pracę,
a w moim przypadku tak jest. 

♦ Jakie jest największe wyzwanie w byciu nauczycielką?
Ciekawe pytanie. Ja podejmuję się każdego wyzwania związanego z edukacją i rozwojem osobistym. Myślę, ze dużym wyzwaniem jest bycie na bieżąco, z duchem czasu, by rozwijać się i nie stać w miejscu, jeśli chodzi o edukację, metody nauczania i formy. Ja czytam mnóstwo o nowinkach w zakresie narzędzi TiK, uczestniczę w szkoleniach i  jestem pasjonatką nowoczesnej edukacji.

♦ Dlaczego zaczęła Pani wykorzystywać TIK na lekcjach? Z jakich narzędzi cyfrowych korzysta Pani podczas lekcji?
Zaczęłam korzystać z TiK na lekcjach z jednego, najważniejszego powodu. Są one nowoczesne i sprawiają, że dzięki nim lekcja może być wspaniałą przygodą, pełną emocji i radości. Dowodem na to jest radość uczniów, gdy stosujemy nowoczesne narzędzia cyfrowe na lekcjach. Naukowo dowiedzione jest, że ludzki mózg uczy się tylko tego, co nowe i ciekawe, wtedy zapamiętuje.  Ja na swoich lekcjach korzystam z monitora interaktywnego, z tabletów oraz komputerów. Używam czasem telefonu, by pokazać ciekawe aplikacje. Korzystam z platformy Genialy, tworzę w Canvie. Wszelkie gry edukacyjne utrwalające i wprowadzające temat tworzę w Worldwall.net oraz LearningApps. Korzystam również ze stron pomocnych przy nauce matematyki:
- https://www.didax.com/math/virtual-manipulatives.html
- https://mathigon.org/
a także z aplikacji Visnos Mathematics. Podczas zdalnej edukacji pracowałam na https://whiteboard.fi/ i jeszcze wiele innych. Po szkoleniu „Lekcja:Enter” założyłam moim uczniom konta na LearningApps i teraz oni tworzą tam aplikacje potrzebne do zajęć lub takie, które rozwijają ich zainteresowania. Aplikacji, z których korzystam jest jeszcze wiele, np. do tworzenia puzzli https://www.jigsawplanet.com/, trudno wymienić wszystkie.

♦ Czy uczniowie to doceniają?
Jeden z moich uczniów, na początku cały czas zadawał pytania, skąd mam takie prezentacje. Krok po kroku pokazywałam jak je zrobić, nawet podczas lekcji opowiadałam, jak dodać np. dźwięk. Któregoś dnia, ten sam uczeń oświadczył mi, że zrobił prezentację w Genially. I tak kilkoro uczniów w klasie, za zgodą rodziców oczywiście, tworzy takie prezentacje. Dziele się z moimi uczniami całą moją wiedzą. Gdy tylko zadają pytania, odpowiadam im i pokazuję. Któregoś dnia nie przygotowałam prezentacji interaktywnej, byli niepocieszeni.
Bardzo się cieszą i doceniają to, że tworzę je dla nich. Są ciekawe, przyciągają wzrok, a przede wszystkim zmuszają do myślenia. Najlepiej byłoby zapytać ich samych, ale zapytani zawsze mówią, że te prezentację są super!

♦ Co skłoniło Panią do udziału w szkoleniach "Lekcja:Enter"? Czy poleciłaby Pani innym nauczycielom?
Oczywiście, polecam te szkolenia. Do udziału skłoniła mnie moja Pani dyrektor, która zgłosiła do projektu naszą szkołę. Potem założyłam profil na Facebooku, który każdego dnia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest dumna, że uczestniczyłam w tym projekcie. Będę dalej się rozwijać i znajdować coraz to ciekawsze narzędzia TiK i pomysły na zajęcia z uczniami.  

Dziękuję za rozmowę.