Projekt zakończony. Realizowany był w latach 2019-2023. Dziękujemy za udział.
Logo
Dostosuj
Projekt zakończony. Realizowany był w latach 2019-2023. Dziękujemy za udział.
Pomiń nawigację
Baza wiedzy

Różnorodność działań z TIK w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu

dobre praktyki
e-portfolio
nowoczesne technologie
tik w edukacji
baza wiedzy
udostępnij:
Kopiuj linkSkopiuj link

“TIK to dla nas szereg możliwości poznania nowych narzędzi współpracy międzynarodowej, lepsze współdziałanie nauczycieli i nauczycielek, wspólne usprawnianie procesu dydaktycznego, znajdowanie nowych rozwiązań i podążanie za nowoczesnym, aktywizującym procesem nauczania równolegle ze światowym postępem technologicznym.”

 

Technikum w Elblągu wyróżnia różnorodność i kompleksowość działań w zakresie stosowania TIK kształtujących kompetencje 4K (Kreatywność, Krytyczne myślenie, Kooperacja, Komunikacja) w procesie dydaktycznym. Podczas nauki w grupie pod kierunkiem nauczyciela rozpoczyna się proces socjalizacji. Młodzież uczy się relacji społecznych, buduje system wartości, normy, wzorce zachowań, które mają wpływ na postawy wobec uczenia się również w życiu zawodowym. Umiejętności pracowników, które są pożądane dzisiaj przez pracodawców, takie jak kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja i kooperacja, rozwija się w elbląskiej szkole poprzez pracę projektową z technologiami informatycznymi w tle procesu edukacyjnego. Kompetencje 4K są związane z kognitywnym aktem poznania i umiejętnością uczenia się w nowych sytuacjach oraz umiejętnością uczenia się przez całe życie.

 

Poniżej przedstawiamy całe spektrum działań nauczycieli i nauczycielek z Elbląga:

  • Podczas lekcji uczniowie i uczennice rozwijali kompetencje kluczowe pracując za pomocą TIK. Udział w projekcie przyczynił się do zwiększenia efektywności uczenia się. Celowo zaplanowana interdyscyplinarność działań motywowała oraz wspierała uczniów w rozwoju osobistym.

http://zsisiu.elblag.eu/index.php/aktualnosci/875-etwinning

 

  • “Zwolnieni z teorii” to projekt społeczny wykorzystujący całe spektrum narzędzi TIK

https://www.facebook.com/ozemasters

http://zsisiu.elblag.eu/index.php/aktualnosci/922-olimpiada-zzt

 

W ramach lekcji języków obcych uczniowie uczestniczyli w międzynarodowych projektach, współdziałając z uczniami i uczennicami z krajów wspólnoty europejskiej dzięki Instytutowi Goethego, eTwinning, British Council etc. Brali udział w konkursach online z języka angielskiego i niemieckiego, natomiast przygotowania do rywalizacji odbywały się m.in. za pomocą programu Installing (interaktywna nauka słówek).

Do konkursów międzyszkolnych uczniowie samodzielnie tworzyli różnego typu materiały multimedialne, wykorzystując w ten sposób zdobytą wiedzę. Poniżej kilka przykładów: Biologia - Aplikacja QUIZIZZ; Konkurs wiedzy o AIDS i HIV; Światowy Dzień Walki z AIDS - https://quizizz.com/join?gc=500272; Konkurs o Parkach Narodowych w Polsce https://quizizz.com/join?gc=397604&source=liveDashboard; Podstawy przedsiębiorczości- Aplikacja QUIZIZZ; Quiz wiedzy o Polsce - https://quizizz.com/join?gc=508375&source=liveDashboard; Chemia - Aplikacja QUIZIZZ; https://ukladokresowy.edu.pl Konkurs. Znam pierwiastki chemiczne - https://quizizz.com/admin/quiz/5fd8a08ea85bd2001b7035c2/konkurs-znam-pierwiastki-chemiczne?selfCreated=true

 

W szkole w Elblągu szeroko korzysta się z KhanAcademy, używa się tablic interaktywnych na lekcjach. Podkreśla się wartość lekcji poza systemem klasowo-lekcyjnym np. lekcja historii w plenerze przy użyciu aplikacji mobilnych np. „Ścieżka Piekarczyka”, która przeznaczona jest dla wszystkich, którzy mają ochotę zwiedzić i odkryć zabytki elbląskiej starówki przy pomocy urządzenia mobilnego. Wykorzystany w niej motyw legendy o miejscowym bohaterze Piekarczyku, pozwala poznać historię miasta i zabytki Starówki. Dzięki aplikacji można dowiedzieć się więcej na temat zwiedzanych zabytków a także obejrzeć zdjęcia sprzed II Wojny Światowej. Aplikacja zawiera również elementy zabawy polegające na zdobywaniu szesnastu wyznaczonych punktów, co może zostać nagrodzone otrzymaniem Certyfikatu Zdobywcy. Nauczyciele i nauczycielki przyjmują podczas takich zajęć role animatorów i animatorek.

 

Multimedia: