Projekt zakończony. Realizowany był w latach 2019-2023. Dziękujemy za udział.
Logo
Dostosuj
Projekt zakończony. Realizowany był w latach 2019-2023. Dziękujemy za udział.
Pomiń nawigację
Baza wiedzy

Przydatne aplikacje, strony internetowe i dobre praktyki w podziale na przedmioty

e-portfolio
narzędziownik
narzędziowniki
nowoczesna szkoła
baza wiedzy
udostępnij:
Kopiuj linkSkopiuj link

Zachęcamy nauczycieli do zapoznania się z tzw. narzędziownikami przedmiotowymi, które przygotowaliśmy dla uczestników projektu „Lekcja:Enter” w latach 2020-2022, a następnie w drugiej połowie 2023 r. uaktualniliśmy w nich linki. Są to zestawy przydatnych aplikacji, narzędzi, scenariuszy i dobrych praktyk dotyczących TIK, które nauczyciele mogą wykorzystać na lekcji. Lekturę zachęcamy od rozpoczęcia od materiału „Narzędziownik Enter”, w którym przedstawiamy podstawowe programy i aplikacje (nie omawiamy ich już w materiałach dotyczących poszczególnych przedmiotów).

 

Każdy zestaw jest opublikowany w wersji pdf oraz w wersji edytowalnej, a więc można go sobie modyfikować na własny użytek (a następnie publikować dalej z zachowaniem warunków licencji, m.in. wskazaniem autora/autorki).

 

Narzędziowniki przedmiotowe zostały przygotowane przez grono autorek wiodących projektu „Lekcja:Enter”, w którego składzie na przestrzeni lat jego realizacji znajdowały się:

  • Karolina Żelazowska- Byczkowska - edukatorka, trenerka, tutorka wspomagająca edukację dzieci, autorka i współautorka materiałów edukacyjnych. Specjalistka: teoretyk i praktyk edukacji pozaszkolnej, tzw. domowej. Dyrektorka NODN Cyfrowy Dialog. Współpracuje z warszawską szkołą DobraTU im. Tosi Kozłowskiej.
  • Agnieszka Bilska, Superbelferka, laureatka konkursu dla nauczycieli języka angielskiego - Pearson ELT Teacher Award 2017 oraz autorka publikacji i warsztatów dla nauczycieli. Prowadzi na Facebooku fanpage "Gamifikacja Edu" poświęcony grom i gamifikacji w edukacji. Współzałożycielka Warsztatu Miejskiego w Gliwicach. Trenerka w programie „Asy Internetu” i instruktorka w programie Obywatel.IT.
  • Izabela Wyppich -nauczycielka historii, wiedzy o kulturze, plastyki oraz historii sztuki w I LO im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. Tutorka, edukatorka, koordynatorka projektów edukacyjnych, autorka scenariuszy oraz autorskich programów nauczania (między innymi dla Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej). Przewodnicząca Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KaFe In-ni” w Rudzie Śląskiej od lat zaangażowana w edukację artystyczną, filmową, medialną oraz globalną. Członkini grupy SuperBelfrzy RP.
  • Joanna Świercz – trenerka i nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 31 w Opolu, konsultantka ds. nauczycieli matematyki w MODN w Opolu. Członkini Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz grupy Superbelfrzy RP. Autorka dziewięciu publikacji książkowych dotyczących przede wszystkim stosowania metod aktywizujących na lekcjach matematyki.
  • Agata Sieńczak – polonistka, nauczycielka przyrody i edukatorka seksualna w SP im. Osadników Wojskowych w Brzeźnic. Wykładowczyni w Ateneum Szkole Wyższej w Gdańsku. Trenerka szybkiego czytania i technik pamięciowych. Jest założycielką facebookowej grupy “Interdyscyplinarnie i projektowo”, współadministruje grupą “Poloniści z pasją”. Prowadzi blog oraz fanpage Ster Edukacyjny
  • Renata Maciejczyk – konsultantka merytoryczna projektu „Lekcja:Enter” ds. przedmiotów artystycznych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Nauczycielka, trenerka i doradczyni zawodowa. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

 

Narzędziowniki przekrojowe (dotyczące różnych przedmiotów)

 

Narzędziowniki dotyczące edukacji wczesnoszkolnej

 

Narzędziowniki dotyczące poszczególnych lekcji lub przedmiotów