Istnieje wiele możliwości rozpoczęcia pracy metodą “odwróconej lekcji”, czasem nazywaną też “odwróconą klasą”. Nauczyciel/nauczycielka znający możliwości i potrzeby swoich uczniów łatwiej wybierze sposób odwracania procesu edukacyjnego.
Jednym z takich sposobów jest przygotowanie listy krótkich filmów. Taki materiał uczniowie oglądają w domu, we własnym tempie powtarzając lub przyswajając nowe treści. Samodzielna praca pozwoli im przygotować się do uczestnictwa w aktywnościach zaplanowanych na następnej lekcji. Dzięki temu na zajęciach lekcyjnych mogą skupić się na twórczej współpracy z rówieśnikami.
Poznaj trzy platformy, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane do edukacji metodą odwróconej klasy:
- Akademia Khana – to warto znać
- TED Education – użyj w zamian
- A może spróbujesz Edmodo?
Autorka scenariusza: Karolina Żelazowska.
Polecane wpisy
Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium pt. „Niebieski pasek. Jak rozwijać kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic?” z 14.09.2023 r.
Open Board, Jamboard, Whiteboard.fi to przykłady wirtualnych tablic, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli podczas edukacji zdalnej i stacjonarnej.
Webquest to aktywizująca metoda o długiej tradycji, oparta na zasobach cyfrowych. Webquest w wolnym tłumaczeniu to “Wyprawa po wiedzę”.