Zapraszamy nauczycieli do obejrzenia nagrania z webinarium pt. „Metoda webquestu z wykorzystaniem narzędzi TIK”, które odbyło się 13.06.2023 r. w ramach projektu „Lekcja:Enter”. Naszym ekspertem był Tomasz Tokarz, konsultant merytoryczny ds. przedmiotów humanistycznych (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) w projekcie „Lekcja:Enter”.
Podczas webinarium zastanawialiśmy się, jakie są podstawowe zasady przy prowadzeniu zajęć metodą webquestu, jakie narzędzia TIK są przydatne w pracy tą metodą oraz jak skonstruować webquest. Omówione zostały: praca zespołowa nad webquestem, jak dopasować go do grupy i przedmiotu lekcji, jak stworzyć schemat webquestu.
Metoda webquestu to interaktywna forma nauczania, w której uczniowie korzystają z zasobów internetowych w celu zdobywania wiedzy na określony temat oraz rozwiązywania postawionych przed nimi problemów. Podczas pracy metodą webquestu uczniowie działają w grupach lub samodzielnie, przetwarzając wiedzę z różnych źródeł.
Więcej o ekspercie:
Dr Tomasz Tokarz jest trenerem kompetencji społecznych i cyfrowych, nauczycielem, coachem, wykładowcą akademickim. Pomaga ludziom w odkrywaniu i wykorzystywaniu ich mocnych stron. Jego zainteresowania koncentrują się wokół edukacji alternatywnej, innowacji edukacyjnych, nowych technologii, komunikacji międzyludzkiej oraz problematyki rozwoju osobistego i relacji. Autor licznych artykułów (w czasopismach i na portalach internetowych), autor lub redaktor kilku książek. W projekcie „Lekcja:Enter” pełni rolę konsultanta merytorycznego ds. przedmiotów humanistycznych dla klas 4-8 szkoły podstawowej oraz dla szkoły ponadpodstawowej. Więcej: https://tomasztokarz.net.
Nagranie trwa ok. 60 minut.
Do pobrania:
Prezentacja wyświetlona podczas webinarium – plik do pobrania
Przykład webquestu (slajd 46 z prezentacji do webinarium) – „Rewitalizujemy wieżę ciśnień w Orzeszu”: https://webquestorzeszeq10.blogspot.com/?m=0
Polecane wpisy
Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium pt. „Niebieski pasek. Jak rozwijać kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic?” z 14.09.2023 r.
Open Board, Jamboard, Whiteboard.fi to przykłady wirtualnych tablic, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli podczas edukacji zdalnej i stacjonarnej.
Webquest to aktywizująca metoda o długiej tradycji, oparta na zasobach cyfrowych. Webquest w wolnym tłumaczeniu to “Wyprawa po wiedzę”.