Projekt zakończony. Realizowany był w latach 2019-2023. Dziękujemy za udział.
Logo
Dostosuj
Projekt zakończony. Realizowany był w latach 2019-2023. Dziękujemy za udział.
Pomiń nawigację
Baza wiedzy

Jak mogę wykorzystać mikrokontrolery na lekcji nie będąc nauczycielem/nauczycielką informatyki? Nagranie webinarium

inspiracje
mikrokontrolery
nowoczesna szkoła
tik w edukacji
webinarium
baza wiedzy
udostępnij:
Kopiuj linkSkopiuj link

Zapraszamy na webinarium pt. Jak mogę wykorzystać mikrokontrolery na lekcji nie będąc nauczycielem/ nauczycielką informatyki?”, które odbyło się 25.05.2022 r. dla nauczycieli – uczestników projektu „Lekcja:Enter”. Tym razem spotkali się z  Tomaszem Mikołajczykiem, nauczycielem informatyki, bloger IT (www.paninformatyk.com.pl), trenerem (m.in. w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego) oraz członkiem społeczności Superbelfrzy RP.

 

Katalog wyposażenia szkół przewidziany w ramach programu MEiN pt. „Laboratoria przyszłości” umożliwia m.in. zakup mikrokontrolerów. Mikrokontroler to minikomputer, za pomocą którego możemy sterować różnymi urządzeniami lub sami zbudować nowe urządzenia w oparciu o mikrokontroler (np. brelok do wskazywania emocji). Do jego najprostszego wykorzystania podczas lekcji  wystarczą niewielkie umiejętności programistyczne, więc z powodzeniem może być stosowany na innych lekcjach niż informatyka, nie tylko matematyczno-przyrodniczych. 

 

Po obejrzeniu nagrania dowiesz się czym są roboty, a czym są mikrokontrolery i jak można wykorzystać mikrokontrolery podczas zajęć z różnych przedmiotów. Będziesz potrafił/potrafiła uruchomić emulator mikrokontrolera i obsłużyć jego podstawowe funkcje.

 

Mamy nadzieję, że to nagranie będzie inspiracją do eksperymentowania. Mikrokontrolery i roboty są jedynie narzędziami. Podobnie jak tablet, tablica interaktywna czy drukarka 3D – bez nauczycieli, którzy realnie będą wykorzystywali te sprzęty do osiągnięcia celów dydaktycznych, stają się jedynie drogim przyciskiem do papieru. Nie obawiajmy się używać nowych technologii. Pamiętajmy przy tym, że urządzenia IT szybko się starzeją. Tym bardziej nie ma sensu odkładać takiego sprzętu na później lub nie korzystać z niego w obawie o jego uszkodzenie. Czasami może się zdarzyć, że uczniowie będą „wiedzieć więcej”. Warto z takiej sytuacji skorzystać, dając im rozwinąć skrzydła w kontrolowanych warunkach. Czyż nie o to chodzi w edukacji?

 

Nagranie webinarium trwa ok 65 minut.

Dodatkowe materiały: